Moterų, persirgusių gestaciniu diabetu, priežiūra po gimdymo

Sportuojanti mama su kūdikiu / Canva nuotr.

Persirgusios nėščiųjų (gestaciniu) diabetu moterys turi 9–10 kartų didesnę riziką susirgti antrojo tipo diabetu, palyginti su moterimis, kurios juo nesirgo. Būtent svorio prieaugis tarp nėštumų ar po gimdymo yra susijęs su nepageidaujamomis pasekmėmis vėlesnių nėštumų metu ir ankstesne antrojo tipo diabeto raida, taip pat rizika susirgti hipertenzija, kepenų suriebėjimu, širdies ir kraujagyslių ligomis. Be to, svorio prieaugis per nėštumą gali lemti sveikatos (vaisiaus) programavimą augant ir vaiko polinkį nutukti.

Gyvenimo būdo intervencijos, apimančios fizinį aktyvumą, mitybą ir mokymą, siekiant numesti svorio jau nėštumo metu ir po gimdymo, turėtų būti pagrindinės priemonės, kurių moteriai rekomenduojama imtis siekiant sumažinti antrojo tipo diabeto riziką, jei ji yra sirgusi gestaciniu diabetu. Tačiau dažnai gyvenimo būdo pokyčius apimančius sprendimus gali būti sunku priimti: nėra paprasta suprasti galimas rizikas, gajūs įsitikinamai įvairiais sveikatos klausimais, pokyčiams nedraugiška socialinė aplinka, stokojama laiko, savarankiškumo ir noro įsitraukti, savo dalį gali pridėti ir psichologinės problemos.

Gliukozės apykaitos stebėjimas

  • visoms gestaciniu diabetu sirgusioms moterims 24–72 val. po gimdymo tiriamas gliukozės kiekis kraujyje nevalgius ir nustatoma, ar moteris neserga cukriniu diabetu. Rekomenduojama laikytis aktyvaus ir sveiko gyvenimo būdo;
  • praėjus 6–12 savaičių po gimdymo, atliekamas 2 taškų gliukozės toleravimo mėginys, kurį dažniausiai paskiria šeimos gydytojas. Juo nustatoma galutinė diagnozė bei parenkamas stebėjimo ar gydymo režimas, aptariami galimi antrojo tipo cukrinio diabeto rizikos veiksniai ir galimybės jų išvengti;
  • siekiant anksti nustatyti gliukozės apykaitos sutrikimus ir antrojo tipo cukrinį diabetą bei laiku pradėti tinkamą gydymą – kas 1–3 m. visoms, gestaciniu diabetu sirgusioms moterims, atliekamas 2 taškų gliukozės toleravimo mėginys;
  • jei gestaciniu diabetu sirgusi moteris planuoja nėštumą, būtina iš karto keisti gyvenseną ir stebėti dėl gliukozės rodiklių pokyčių, kad būtų išvengta poveikio vaisiui. 

Gliukozės toleravimo mėginys

Gliukozės toleravimo mėginys yra dažniausiai pasaulyje naudojamas laboratorinis dinaminis tyrimas, skirtas tiek identifikuoti didelę riziką susirgti diabetu turinčius asmenis, tiek ir anksti nustatyti cukrinį diabetą. Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos gaires, mėginys atliekamas skiriant gerti 75 g gliukozės tirpalą (t. y. 75 g vandenyje ištirpintos gliukozės) ar standartizuotą šio tirpalo ekvivalentą ir stebint, kaip greitai gliukozė pasišalina iš kraujo.

Mėginys atliekamas (pradedamas) 7–9 val. ryte. Paimama 2 ml veninio kraujo. Per 5 min. (ne ilgiau nei per 15 min.) išgeriamas standartinis 75 g gliukozės kiekis, ištirpintas 250–300 ml vandens (laikas pradedamas skaičiuoti, kai pacientas pradėjo gerti skystį). Tyrimo metu pacientas 2 val. turėtų sėdėti arba gulėti, nes fizinis krūvis gali paveikti mėginio rezultatus. Po 2 val. (galima 15 min. paklaida) paimama 2 ml veninio kraujo gliukozės koncentracijai plazmoje po mėginio nustatyti. Viso tyrimo metu negalima rūkyti, valgyti ir gerti, išskyrus vandenį, jei jaučiamas troškulys. Po tyrimo rekomenduojama suvalgyti pusryčius ar lengvai užkąsti ir išgerti įprastai vartojamus vaistus. Gliukozės toleravimo mėginį būtina atlikti ryte, nes gliukozės toleravimas priklauso nuo dienos ritmo ir smarkiai sumažėja po pietų, būti nevalgius daugiau nei 8 val. iki tyrimo ir išgerti gliukozės tirpalą per tam tikrą laiką. Mėginys neatliekamas, jeigu asmuo valgė likus mažiau nei 8 val. iki tyrimo, karščiuoja, yra aktyvi skydliaukės veikla (hipertireozė), serga kraujo liga hemofilija, hipokaleminiu periodiniu paralyžiumi, neteko svorio laikydamasis dietos, yra po traumos, operacijos, gydomas gliukokortikoidais, paskutines 4 sav. vartoja chemoterapiją dėl vėžio, laikosi ilgalaikio lovos režimo dėl hospitalizacijos ar ligos. Moterims jis neatliekamas menstruacijų metu.

Kraujo tyrimas / Canva nuotr.

Gliukozės toleravimo mėginio interpretacija ir veiksmai gavus rezultatus

Mėginio rezultataiVeiksmai
 
Visoms gestaciniu diabetu sirgusioms moterims
>>Konsultacijos
– šeimos gydytojo, gydytojo endokrinologo, gydytojo dietologo, gyvensenos specialisto konsultacija dėl rizikos veiksnių, prevencijos galimybių, svorio kontrolės, gyvensenos ypatumų, kontracepcijos ir kito nėštumo planavimo rekomendacijų;

Gyvensena
sveika mityba, ypač naudingas individualus mitybos planas;
– pakankamas fizinis aktyvumas, t. y. vidutiniškai intensyvus krūvis – > 150 min. per sav. ir ≥ 2 d. per sav. jėgos ir ištvermės pratimai
– esant antsvoriui ar nutukimui – stengtis svorį sumažinti 3–5 proc.
– darbo ir poilsio režimo, miego kokybės bei streso mažinimo priemonių aptarimas;

Stebėjimas, tyrimai
– pirmais metais po gimdymo – dviejų taškų gliukozės toleravimo mėginys, lipidograma;
– kasmet – gliukozės kiekio nevalgius tyrimai, lipidograma;
– kas 1–3 m. – dviejų taškų gliukozės toleravimo mėginys.
  
Gliukozės apykaitos sutrikimų nėra
– gliukozė nevalgius < 6,1 mmol/l

– gliukozė po 75 g gliukozės krūvio
< 7,8 mmol/l
>>Bendros visoms, gestaciniu diabetu sirgusioms moterims, konsultacijų, gyvensenos, svorio kontrolės, rizikos veiksnių prevencijos ir stebėjimo rekomendacijos.
Glikemijos sutrikimas nevalgius
– gliukozė nevalgius ≥ 6,1 ir < 7,0 mmol/l

– gliukozė po 75 g gliukozės krūvio
< 7,8 mmol/l

Sutrikęs gliukozės toleravimas
– gliukozė nevalgius < 7,0 mmol/l

– gliukozė po 75 g gliukozės krūvio  ≥ 7,8 ir < 11,1 mmol/l
>>Konsultacijos, gyvensena
– bendros visoms, gestaciniu diabetu sirgusioms moterims, konsultacijų ir gyvensenos, svorio kontrolės, diabeto bei širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių prevencijos rekomendacijos;
– aptariamos vaistų vartojimo indikacijos.

Stebėjimas, tyrimai
– nustačius gliukozės apykaitos sutrikimus (glikemijos sutrikimą nevalgius ir sutrikusį gliukozės toleravimą) – dviejų taškų gliukozės toleravimo mėginį rekomenduojama kartoti 1 kartą per metus.
Cukrinis diabetas
– gliukozė nevalgius ≥7,0 mmol/l

– gliukozė po 75 g gliukozės krūvio ≥11,1 mmol/l
>>Konsultacijos
– svarbios slaugytojo diabetologo, gydytojo endokrinologo ir gydytojo endokrinologo konsultacijos.

Gyvensena
diabeto mokymas;
– bendros visoms, gestaciniu diabetu sirgusioms moterims, gyvensenos rekomendacijos.

Gydymas, savirūpa, ilgalaikė priežiūra
– savalaikio ir tinkamo gydymo parinkimas;
– nuolatinė savirūpa ir gliukozės rodiklių savikontrolė;
– ligos kontrolės rodiklių atlikimas;
– kito nėštumo planavimas ir pasirengimas.

Žindymas krūtimi

Dėl tiesioginės mitybinės ir imunologinės žindymo krūtimi naudos kūdikiui, visos moterys, įskaitant ir sirgusias gestaciniu diabetu, skatinamos maitinti krūtimi. Žindymas taip pat turi ilgalaikės naudos tiek motinai, tiek naujagimiui. Gestaciniu diabetu sirgusios moterys, kurios žindo ilgiau nei 3 mėn., turi geresnę medžiagų apykaitą, mažesnius gliukozės ir cholesterolio rodiklius, vaiko tikimybė nutukti taip pat yra mažesnė.

Kontracepcija ir kitų nėštumų planavimas

Po gimdymo moterims būtina aptarti kontracepcijos priemonių naudojimą siekiant išvengti neplanuoto nėštumo ir pailginti laikotarpius tarp nėštumų. Kitus nėštumus ypač rekomenduojama planuoti tais atvejais, kai moteris turi ir kitų gestacinio diabeto rizikos veiksnių. Tyrimų duomenimis, gestaciniu diabetu sirgusių moterų laikotarpiai tarp gimdymų yra 50 proc. trumpesni, nei nesirgusių gestaciniu diabetu. Verta paminėti, jog trumpesnis nei 18 mėnesių laikotarpis tarp nėštumų yra susijęs su blogesnėmis perinatalinėmis pasekmėmis. Todėl konsultacijos su gydytoju akušeriu ginekologu dėl kontracepcijos po gimdymo tampa ypač svarbios.

Sveikatos priežiūros specialistų konsultacijos, skatinančios sveiką gyvenseną ir siekį išvengti ligų rizikos veiksnių, reikalingos įvairiais gestaciniu diabetu persirgusių moterų motinystės priežiūros etapais. Kadangi gestacinis diabetas yra ir vaiko antsvorio rizikos veiksnys, būtina laiku informuoti vaikų ligų gydytoją ir kitus gydytojus, kad būtų galima stebėti gliukozės apykaitos būklę ir užkirsti kelią vaiko nutukimui bei antrojo tipo cukrinio diabeto raidai.

Visi sutaria, kad gestacinio diabeto gydymo sėkmė ir moters sveikata po gimdymo priklauso ne tik nuo gyvensenos įpročių, savirūpos ar savalaikio ir tinkamo gydymo, tačiau ir daugelio kitų veiksnių – emocinės pusiausvyros, lūkesčių, poreikių ir galimybių laikytis rekomendacijų, motyvacijos ir sąmoningo įsitraukimo į savirūpą bei gebėjimo bendradarbiauti. Visi čia išvardinti aspektai yra raktas, atveriantis visos šeimos sveikatos ir gerovės duris.

© Gydytoja endokrinologė doc. dr. Lina Zabulienė, 2022
© Vilniaus medicinos draugija, 2022