Mitybos principai sergant gestaciniu diabetu: 10 dienų pavyzdinis mitybos planas

Mitybos planas / Canva nuotr.

Moterims, kurioms nustatytas gestacinis (nėščiųjų) diabetas, taikomi mitybos principai skiriasi nuo mitybos rekomendacijų, sergant cukriniu diabetu, nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad abi būklės yra labai panašios. Nėštumo metu  mitybos poreikiai yra unikalūs, nes gliukozę – energijos šaltinį – naudoja tiek besilaukianti moteris, tiek ir besivystantis vaisius, todėl laukiantis gliukozės poreikis bei rekomendacijos dėl suvartojamo energijos kiekio ir valgymo dažnumo skiriasi.

Angliavandeniai yra būtini: tinkamas jų vartojimas

Kitaip, nei sergant cukriniu diabetu, esant nėščiųjų diabetui, reikalingas pastovus gliukozės tiekimas visą dieną, kad būtų patenkinti ir motinos, ir vaisiaus energijos poreikiai. Todėl siekiant stabilaus gliukozės kiekio kraujyje, rekomenduojama maitintis reguliariais intervalais valgant 3 pagrindinius valgymus (pusryčius, pietus ir vakarienę) bei du ar tris tarpinius užkandžius.  

Svarbu vengti ilgo badavimo, nes per ilgas laikotarpis tarp valgymų, pavyzdžiui, 12–14 valandų tarpas tarp vakarienės ir pusryčių, gali padidinti rytinį gliukozės kiekį kraujyje ar sukelti hipoglikemiją nakties metu.

Vakarinis užkandis, valgomas likus maždaug valandai iki miego, kai kurioms moterims gali padėti sureguliuoti rytinį gliukozės kiekį kraujyje.  Toks užkandis turi būti sudarytas iš sudėtinių angliavandenių bei baltymų ir (ar) riebalų. Tinkami variantai:

  • nedidelis vaisius su saujele riešutų;
  • pora gabalėlių sūrio su pilno grūdo krekeriais;
  • nedidelis indelis nesaldinto jogurto su uogomis;
  • pilno grūdo duonos sumuštinis su avokadu, mėsa, sūriu ar užtepėle.

Per griežtas angliavandenių ribojimas gali trikdyti vaisiaus vystymąsi. Per mažas bendras angliavandenių kiekis dienos racione ar jų ribojimas vakarais paradoksaliai didina rytinės gliukozės kiekį. Sutelkite dėmesį į sveikų, sudėtinių angliavandenių vartojimą per dieną tinkamomis porcijomis.

Į racioną įtraukite daug skaidulų turinčių maisto produktų, nes skaidulos padeda reguliuoti gliukozės kiekį kraujyje ir gerina virškinimą. Kasdien į mitybą reikėtų įtraukti pilno grūdo kruopų, ankštinių, vaisių, daržovių, sėklų ir riešutų.

Svarbūs nėščiųjų diabeto dietos aspektai

Pakankamas skysčių kiekis:

  • kasdien išgerkite apie du litrus vandens ir rinkitės nesaldintas arbatas;
  • venkite saldžių gėrimų, tokių kaip gaivieji gėrimai, sultys (net naminės) ir pienas – jie gali sukelti greitą gliukozės kiekio kraujyje padidėjimą, nes skysti saldūs produktai gliukozės kiekį kraujyje kelia itin greitai;
  • kefyras yra tinkama pieno alternatyva.

Daržovių pasirinkimas:

  • pirmenybę teikite nekrakmolingoms daržovėms, tokioms kaip agurkai, pomidorai, salotos, kopūstai, paprikos, salierai, svogūnai ir cukinijos. Šios daržovės padeda palaikyti stabilų gliukozės kiekį kraujyje;
  • naudokite sezonines daržoves ir didinkite nekrakmolingų daržovių kiekį savo patiekaluose.

Produktų be laktozės vartojimas:

  • jei netoleruojate pieno produktų su laktoze, ieškokite parduotuvėse alternatyvių produktų be laktozės. Pienas yra vienas iš jodo, reikalingo moterims nėštumo metu, šaltinių, tad nevartojant gyvūninio pieno, būtina rinktis kitus jodo šaltinius.

Druskos suvartojimas

  • gaminant maistą ribokite druskos vartojimą iki 5 g (nubrauktas šaukštelis) per visą dieną, įskaitant ir „slaptąją druską“ jau pagamintuose maisto produktuose. Naudokite tik joduotą druską, nes jodo poreikis nėštumo metu ypač didėja.

Kiekvienos moters kelionė sergant gestaciniu diabetu yra unikali, o gliukozės kiekio kraujyje valdymui didelę reikšmę turi mitybos keitimas. Labai svarbu stebėti, kaip skirtingi maisto produktai veikia gliukozės kiekį kraujyje, ir atitinkamai prisitaikyti. Jei nesate tikra dėl mitybos pokyčių, pasikonsultuokite su gydytoju dietologu, kuris padės rasti geriausią mitybos planą, pritaikytą Jūsų sveikatai ir nėštumo poreikiams.

Individualūs mitybos poreikiai

Nėra vieno – universalaus – visiems tinkančio mitybos plano, nes mitybos poreikiai, sergant nėščiųjų diabetu, skiriasi priklausomai nuo individualių veiksnių, tokių kaip svoris prieš nėštumą, nėštumo metu priaugtas svoris, fizinis aktyvumas, gretutinės ligos ir individuali reakcija į skirtingų angliavandenių šaltinius.

Dėl individualių mitybos rekomendacijų siūloma kreiptis į gydytoją dietologą, gydytoją endokrinologą ar slaugytoją diabetologą. Prieš atvykstant į konsultaciją pas šiuo specialistus, pasiruoškite: ne mažiau nei vieną savaitę pildykite suvartojamo maisto dienoraštį (jūsų valgių nuotraukos taip pat gali būti naudingos) ir registruokite gliukozės kiekio rodiklius dienyne. Stebėkite gliukozės kiekio pokyčius, kuriuos veikia mityba, fizinis krūvis, patiriama įtampa ar netikėtas stresas, miego ypatumai ir kiti veiksniai – užrašykite pastebėjimus dienyne. Atkreipkite dėmesį ir sąmoningai analizuokite, kokie mitybos įpročiai dažniausiai keičia gliukozės kiekį kraujyje, kokie gyvensenos įpročiai neturi įtakos Jūsų savijautai ir leidžia pasiekti optimalius gliukozės kiekio rodiklius. Toks pasiruošimas gerokai palengvins gydytojo dietologo darbą ir leis pateikti konkrečias, būtent jums pritaikytas rekomendacijas.

10 dienų pavyzdinis mitybos planas

Siūlome išbandyti maisto technologės ir mitybos specialistės Eimintos Gelažnikaitės parengtą pavyzdinį mitybos planą, sudarytą pagal gestacinio diabeto mitybos rekomendacijas. Šiame mitybos plane siekiama užtikrinti tinkamą angliavandenių, kilokalorijų ir skaidulinių medžiagų pusiausvyrą. Sudarant tokį planą siekta padėti moterims maitintis tinkamai, palengvinti mitybos planavimą ir mitybos pagalba efektyviai valdyti gliukozės kiekį, naudojant įprastus maisto produktus ir lengvai, greitai, skaniai ir paprastai paruošiamus receptus.

Kaip pasiruošti: įsigykite nedidelis svarstykles maistui sverti, tuomet galėsite tiksliau apskaičiuoti suvartojamų maisto medžiagų kiekį ir laikytis mitybos plano rekomendacijų.

Dienos mitybos plano struktūra:

  • planą sudaro trys pagrindiniai patiekalai ir du užkandžiai;
  • priklausomai nuo individualių gliukozės kiekio svyravimų, gali prireikti papildomo užkandžio vakare, dėl jo būtina pasitarti su gydančiu gydytoju ar gydytoju dietologu.

Valgymo laikas ir deriniai:

Mitybos planas: pirma diena
Mitybos planas: antra diena
Mitybos planas: trečia diena
Mitybos planas: ketvirta diena
Mitybos planas: penkta diena
Mitybos planas: šešta diena
Mitybos planas: septinta diena
Mitybos planas: aštunta diena
Mitybos planas: devinta diena
Mitybos planas: dešimta diena

Kviečiame išbandyti siūlomus mitybos planus bei pasidalinti savo pastebėjimais, kaip mūsų sukurti receptai ir / ar dienos mitybos planai veikė jūsų gliukozės kiekį kraujyje bei bendrą savijautą. Tam, kad galėtume juos tobulinti bei ateityje rengti panašaus pobūdžio medžiagą, mums labai svarbus grįžtamasis ryšys: bendraukime! Mums parašyti galite čia.

Apie maisto technologės, mitybos specialistės Eimintos Gelažnikaitės teikiamas sveikatai palankios mitybos rekomendacijas bei paslaugas daugiau skaitykite jos asmeniniame tinklalapyje www.sportiskaskeksiukas.lt bei socialiniame tinkle Instagram (@sportiskaskeksiukas).

© Gydytoja dietologė Edita Saukaitytė Butvilė, 2024
© Maisto technologė Eiminta Gelažnikaitė, 2024
© Gydytoja endokrinologė doc. dr. Lina Zabulienė, 2024
© Vilniaus medicinos draugija, 2024