Hipoglikemija: 15–15 taisyklė

Gliukozės kraujyje matavimas / Canva nuotr.

Hipoglikemija – t. y. gliukozės kiekio kraujyje sumažėjimo epizodas iki 3,9 mmol/l ar mažiau, kai pasireiškia hipoglikemijos simptomai ir visi reiškiniai praeina suvartojus angliavandenių turinčio maisto, gliukozės ar sušvirkštus gliukagono. Rekomenduojama, kad nėščiųjų (gestaciniu) diabetu sergančių moterų, kurios gydomos insulinu, gliukozės kiekis būtų didesnis nei 3,9 mmol/l.

Dažniausios hipoglikemijos priežastys nėštumo metu sergant cukriniu diabetu ar gestaciniu diabetu yra šios:

  • netinkamas mitybos režimas (pvz., valgių ir užkandžių praleidimas, netinkama maisto sudėtis, badavimas) ar alkoholio vartojimas;
  • intensyvesnis fizinis krūvis;
  • pasikeitęs vaistų vartojimo režimas (pvz., per didelis insulino kiekis ar neteisingas jo vartojimas);
  • fiziologiniai ir su sveikata susiję rizikos veiksniai.

Hipoglikemijai būdingi simptomai

Simptomai, kurie būdingi esant hipoglikemijai: gausus prakaitavimas, dažnas širdies plakimas, ritmo sutrikimai, rankų, kojų, viso kūno tremoras, drebulys, alkis, nerimas, jaudulys, irzlumas, pakitusi nuotaika ir emocijos (verksmas ar juokas be priežasties), pyktis, noras ginčytis, įrodinėti savo tiesą, sunku susikaupti, sutelkti ir išlaikyti dėmesį, skauda, svaigsta galva, sutrinka pusiausvyra, silpna, vargina nuovargis, pykina, tirpsta liežuvis, lūpos, dilgčioja burnoje, dvejinasi akyse, neaiškus matymas, tarsi prieš akis būtų migla ar spalvingas filtras, išbąla oda.

Hipoglikemijai užsitęsus, jos negydant, sveikatos būklė blogėja, vystosi sunki hipoglikemija – kalba tampa nerišli, būna sumišimas, išvaizda tampa lyg girto asmens, sutrinka orientacija, žmogus tampa mieguistas, judesiai – vangūs, nerangūs, silpsta raumenų jėga, atsiranda raumenų traukuliai, žmogus gali nualpti, netekti sąmonės, jį gali ištikti koma, kyla didelis galvos smegenų pažeidimo pavojus. Šiuo atveju būtina kito žmogaus ar medikų pagalba, tokiu atveju būtina skambinti Bendrosios pagalbos centrui 112.

Hipoglikemija nėštumo metu pavojinga vaisiui tuo atveju, jei motina netenka sąmonės ar patiria traumą, be to, pastebėta, kad besikartojantys hipoglikemijos epizodai gali sietis su didesniu vaisiaus svoriu.

Pagalba įvykus hipoglikemijai ir 15–15 taisyklė

Pastebėjus vieną ar kelis hipoglikemijos simptomus reikia veikti greitai ir nedelsiant imtis priemonių hipoglikemijai nutraukti (jei yra galimybė – greitai išmatuoti gliukozės kiekį):

1) suvartoti 15 g greitai įsisavinamų angliavandenių turinčio maisto produktų – gliukozės tablečių, cukraus, medaus, sulčių;

2) palaukti 15 minučių (tiek užtrunka angliavandenių įsisavinimas į kraują);

3) matuoti gliukozės kiekį kraujyje – jei gliukozės kiekis yra 3,9 mmol/l ar mažesnis, kartoti pirmą žingsnį kas 15 min., kol visi nemalonūs hipoglikemijos reiškiniai išnyks, gliukozės kiekis kraujyje pakils.

Pirmą žingsnį rekomenduojama kartoti ne daugiau nei 3 kartus iš viso.

Laiko stebėjimas / Canva nuotr.

Jei gliukozės kiekis po 45–60 min. išlieka 3,9 mmol/l ar mažesnis, svarbu kuo skubiau kviesti pagalbą – artimuosius ar skambinti Bendrojo pagalbos centro telefonu 112.

Angliavandenių kiekis, kurio reikia nutraukti hipoglikemijai, priklauso nuo gliukozės kiekio kraujyje ir kaip greitai jis sumažėjo, tikslinės gliukozės kiekio, kurį reikia pasiekti nutraukus hipoglikemiją (5,6 ar 6,7 mmol/l), kūno svorio – kuo žmogus daugiau sveria, tuo daugiau angliavandenių turinčio maisto gali prireikti gliukozės kiekiui padidinti. Visi sergantieji diabetu visuomet turi turėti ranka pasiekiamų greito veikimo angliavandenių hipoglikemijai nutraukti.

15 g angliavandenių atitinka:

  • 5 gliukozės tabletės (1 tabletė – 3 g);
  • 3–5 čiulpiamieji saldainiai, guminukai, dražė;
  • pusė stiklinės (125–200 ml) obuolių ar apelsinų sulčių, 1 stiklinė įprastų vaisvandenių su gliukoze;
  • 4–5 maži gabalėliai (ar 3 šaukšteliai) cukraus (gali būti ištirpinti vandenyje);
  • 3 šaukšteliai medaus;
  • 2 valgomieji šaukštai razinų ar kitų džiovintų vaisių.

Gliukozės kiekiui kraujyje atsistačius daugiau nei 4 mmol/l, reikia suvalgyti 15–20 g lėtai įsisavinamų angliavandenių ir 15 g baltymų turinčio maisto (pvz., sumuštinį ar sūrio ir 6 sausainius, riešutų sviesto ir 6 sausainius, neriebaus pieno ir 6 sausainius) ir stebėti gliukozės rodiklius iki 24–48 val., kad būtų išvengta pasikartojančios hipoglikemijos.

Jei moteris prarado sąmonę ar dėl kitų priežasčių negali suvalgyti ar išgerti gliukozės turinčių angliavandenių, leidžiamas gliukagonas po oda ar kviečiama pagalba, kad būtų sušvirkšta gliukozė į veną.

Atsistačius normaliam gliukozės kiekiui, būtina dienyne aprašyti visas su hipoglikemija susijusias aplinkybes, apsvarstyti priežastis ir imtis priemonių jai išvengti ateityje.

Taigi išsivysčius hipoglikemijai yra svarbūs trys žingsniai – matuoti, gydyti bei informuoti ar registruoti. Jų eiliškumas kiekvienu atveju gali skirtis. Hipoglikemijos atveju svarbu veikti nedelsiant ir šiuo atveju žinojimas, kaip pasielgti, leidžia jaustis saugiau ir pasitikėti savimi.

Daugiau informacijos apie hipoglikemiją, jos rizikos veiksnius ir pagalbą galite rasti gydytojų endokrinologių, doc. dr. Linos Zabulienės ir Eglės Rudinskienės, sudarytame leidinyje Pažinti hipoglikemiją.

© Gydytoja endokrinologė doc. dr. Lina Zabulienė, 2022
© Vilniaus medicinos draugija, 2022