Pacientų edukacinė platforma „Suprasti. Įsitraukti. Klausti: Gestacinis diabetas“
Vilniaus medicinos draugija 2022 m. pradėjo vykdyti Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos priemonių lėšomis finansuojamą projektą „Pacientų edukacinė platforma „Suprasti. Įsitraukti. Klausti: Gestacinis diabetas“. Vykdant šį projektą buvo sukurta pirmoji interaktyvi moterų, sergančių gestaciniu diabetu, turinčių riziką susirgti gestaciniu diabetu ir persirgusių gestaciniu diabetu, internetinė svetainė www.gestacinisdiabetas.lt, skirta padėti Vilniaus ir visos Lietuvos moterims, susidūrusioms su nauju sveikatos iššūkiu. Projekto vadovė – gydytoja endokrinologė doc. dr. Lina Zabulienė, klinikinėje praktikoje konsultuojanti moteris gestacinio diabeto klausimais; projekto bendraautorė – gestacinio diabeto temą iš arti per savo asmeninę patirtį pažinusi šeimos gydytoja rezidentė ir visuomenės sveikatos specialistė Jolita Sadauskaitė.
Nėščiųjų (gestacinis) diabetas – pirmą kartą nėštumo laikotarpiu nustatytas gliukozės apykaitos sutrikimas, moteris užklumpa itin jautriu ir pažeidžiamu laikotarpiu – motinystės kelio pradžioje. Akivaizdu, kad nėštumo metu moters atsakomybė išnešioti ir pagimdyti sveiką naujagimį yra milžiniška ir moteris savo veiksmams ir jų pasekmėms tampa gerokai dėmesingesnė nei bet kada anksčiau. Sakoma, kad mama „gimsta“ dar prieš užgimstant jos vaikeliui: daugelis besilaukiančių moterų itin domisi nėštumo eiga, kliaunasi rekomendacijomis, atidžiai stebi ir vertina savo sveikatos rodiklius. Tačiau kartais, jei kažkas klostosi netipiškai ar sušlubuoja sveikata, dėl didesnio jautrumo nėštumo metu ir nežinios, moteris gali pasiduoti nerimui. Tuomet išlikti racionalioms nelengva, o priimant sprendimus gyvybiškai svarbia tampa patikima ekspertinė informacija ar panašias situacijas išgyvenusių moterų patirtis.
Motinystės institutas ir rūpesčio nėščiosiomis tradicijų šaknys Vilniuje
Vilniaus medicinos draugijai, šio projekto vykdytojai, pagalba nėščiosioms ir dėmesys motinystės temai yra artimi bei turi istorines šaknis: Vilniaus Medicinos draugijos ir pirmojo Europoje įkurto Motinystės instituto Vilniuje steigėjas yra tas pats asmuo, XIX a. vizionierius, žymiausias to meto Vilniuje ir pripažįstamas Europoje medicinos mokslo bei klinikinės praktikos šakų pionierius – gydytojas Jozefas Frankas. 1809 m. lapkričio 7 d. profesorius Jozefas Frankas Vilniuje įkūrė Motinystės institutą, kuris buvo progresyvus to laikmečio reiškinys – idėjinis motinos ir vaiko konsultacijų Europoje pirmtakas. Susižavėjimą kėlusios įstaigos veiklą nutraukė 1812 m. Napoleono kariuomenės įsiveržimas į Lietuvą ir karas.
Per trejus veiklos metus Motinystės institutas padėjo beveik 400 moterų. Labdaros lėšomis buvo teikiama medicininė ir socialinė pagalba vargingiausioms miesto gimdyvėms: nemokama gydytojo pagalba; jei motina negalėdavo išmaitinti kūdikio, Institutas samdydavo žindyvę; o kūdikio motinai mirus, šis savo lėšomis augindavo ir auklėdavo vaikelį. Miestelėnės, moterys, norėjusios tapti savanoriško, labdaringo Motinystės instituto narėmis, turėjo pasirašyti pasižadėjimą globoti bent vieną moterį per metus.
Kelis šimtus veiklos metų Vilniaus medicinos draugija nuolatos puoselėjo savo misiją – teikė savalaikę tinkamą pagalbą ir švietė visuomenę sveikatos klausimais, o motinystės temą globojantis projektas, skirtas gestacinio diabeto klausimams, tapo galimybe telkti XXI a. moterų bendruomenę ir gydytojus, mamas-ambasadores-savanores, matančias prasmę kalbėti viešai ir palaikyti su panašiomis problemomis susiduriančias moteris.
Naujoji gestacinio diabeto temai skirta interneto svetainė: kuo ji ypatinga?
Interneto svetainėje „Pacientų edukacinė platforma „Suprasti. Įsitraukti. Klausti: Gestacinis diabetas“ yra pateikiama mokslo įrodymais pagrįsta sveikatos raštingumui didinti skirta edukacinė medžiaga, sukurtas klausimų-situacijų bankas, kur į užduodamus klausimus atsako ar situacijas komentuoja ir (ar) interaktyvius nuotolinius seminarus veda įvairūs sveikatos priežiūros specialistai. Įvairių sričių sveikatos priežiūros specialistų, ekspertų kolektyvo parengta medžiaga yra patikima priemonė sužinoti daugiau apie gestacinį diabetą, būdus jį tinkamai valdyti, praplėsti žinias apie savirūpą, rasti atsakymus į kylančius klausimus, sumažinti nerimo, „nesvarumo“ ir nežinios jausmą. Įgijusios pakankamai žinių ir įvaldžiusios įrankius tinkamiems sprendimams priimti bei savo sveikatos būklei valdyti, moterys vėl galės mėgautis gyvenimu.
Gestacinio diabeto interneto svetainė siekia:
- padidinti sveikatos raštingumą gestaciniu diabetu sergančioms moterims, taip pat ir moterims, turinčioms riziką juo susirgti ar persirgusioms šia liga;
- pagerinti sergančiųjų gestaciniu diabetu savikontrolės įgūdžius;
- padėti geriau valdyti ligą ir nėštumo baigtis;
- atkreipti visų Vilniaus miesto ir šalies gydytojų dėmesį į problemos aktualumą;
- būti įrankiu, kuris padės įgalinti pacientes suprasti savo būklės situaciją, įsitraukti į rūpinimąsi savo sveikata, dalintis patirtimis, klausti ir gauti atsakymus;
- skatinti bendradarbiavimą su gydytojais specialistais ir kartu bendruomeniškumą bei empatiją panašius išgyvenimus patiriančioms moteris bei jų šeimoms;
Ko laukti, kai laukiesi ir nelauktai išgirsti diagnozę: „Jums – gestacinis diabetas“?
Tikėtina, kad gyvenimas, išgirdus gestacinio diabeto diagnozę, stabtels akimirkai dėl netikėtumo, o tuomet pareikalaus pokyčių ir kasdienių pastangų: valios, nuoseklumo, savirūpos ir tikėjimo, kad pavyks. Mitybos, fizinio aktyvumo, streso valdymo ir emocinės pusiausvyros įpročius daugelis žmonių įgyja augdami, sukūrę šeimas ar dirbdami, tad galima sakyti, jog gyvensena yra gyvenimo įpročių ir patirčių rinkinys. Susirgus gestaciniu diabetu, ir ypač – pradėjus vartoti insuliną – dažnai paaiškėja, kad įprasta gyvensena nebėra tinkama ligai suvaldyti, todėl tenka po truputį kurti naujus mitybos ir fizinio aktyvumo įpročius. Pokyčiai yra neišvengiami, tačiau juos galima rinktis lanksčiai, vieną po kito, išvengiant streso.
Ši platforma savo veikla, turiniu ir autorių nusiteikimu prisideda prie kilnios misijos tapti būsimų mamų sveiko ir kokybiško gyvenimo dalimi.