Gliukozės savikontrolė: kokių rodiklių siekti nustačius nėščiųjų (gestacinį) diabetą?

Gliukozės kiekio kraujyje rodiklis / Canva nuotr.

Nustačius nėščiųjų (gestacinį) diabetą dažniausiai tenka peržiūrėti savo kasdienės gyvensenos įpročius ir sukti pokyčių keliu. Dažnai tenka keisti mitybos įpročius ir daugiau judėti, siekiant optimalių gliukozės kiekio kraujyje rodiklių.

Siektini gliukozės kiekio rodikliai tiek laikantis sveikos gyvensenos rekomendacijų, tiek ir vartojant gydymą insulinu:

  • gliukozės kiekis nevalgius: < 5,3 mmol/l;
  • gliukozės kiekis 1 val. po valgio: < 7,8 mmol/l;
  • gliukozės kiekis 2 val. po valgio: < 6,7 mmol/l.

Gliukozės kiekio kraujyje matavimo režimas

Susirgus gestaciniu diabetu gliukozės kiekį kraujyje matuoti gliukomačiu svarbu kelis kartus per dieną, nes reikia suprasti, kas vyksta jo organizme nuolatos, kaip keičiasi gliukozės kiekio rodikliai, priklausomai nuo gyvenimo būdo – mitybos it fizinio aktyvumo, miego, įtampos ar vaistų vartojimo.

Kol gliukozės kiekis taps optimalus ir siekiant numatyti, kuriuo metu gliukozės kiekio svyravimai didžiausi, rekomenduojama gliukozės kiekį matuoti dažnai:

  • ryte nevalgius, 1 val. po pusryčių ir 2 val. po pusryčių;
  • prieš pietus, 1 val. po pietų ir 2 val. po pietų;
  • prieš vakarienę, 1 val. po vakarienės ir 2 val. po vakarienės;
  • prieš miegą;
  • nakties metu, ypač jei norisi užkandžiauti, blogas miegas, spalvoti sapnai.

Vėliau, kai ženklių gliukozės kiekio kraujyje svyravimų nebėra – situaciją galima aptarti su gydančiu gydytoju ir pasirinkti kitą gliukozės kiekio matavimo dažnio režimą, tačiau išlieka rekomendacija matuoti gliukozės kiekį nevalgius ir po 3 pagrindinių valgių. Tyrimai rodo, kad gliukozės kiekio kraujyje po valgio (ne prieš valgį) stebėjimas ir valdymas, pagerina bendrą gliukozės rodiklių kontrolę, sumažina naujagimių hipoglikemijos, makrosomijos (didelio naujagimio svorio), preeklampsijos (padidėjusio arterinio kraujospūdžio) ir gimdymo cezario pjūvio operacija riziką.

Gliukozės kiekio kraujyje registravimas

Labai svarbu ne tik matuoti, bet ir registruoti gliukozės rodiklius popieriniame ar elektroniniame dienyne, ar su gliukomačiu susietoje programėlėje telefone. Taip registruojant rodiklius galima pastebėti visus rodiklių svyravimų dėsningumus ir lengviau rasti sprendimą, kaip šiuos pakitimus valdyti. Jei gliukozės kiekio matavimus registruosite mobilioje programėlėje, duomenimis galėsite dalintis su gydytoju ar slaugytoja, kartu galėsite įkelti svorio, arterinio kraujospūdžio ir kitus sveikatos rodiklius, maisto nuotraukas, nueitus žingsnius ir kitus aktualius duomenis. 

Nuolatinio gliukozės kiekio stebėjimo jutikliai

Šiuo metu gliukozės kiekį galima matuoti ir nuolatinio gliukozės kiekio stebėjimo jutikliais, kurie registruoja gliukozės kiekį visą parą 6–14 parų, toks stebėjimas gali:

  • nustatyti ženklius gliukozės kiekio svyravimus
  • stebėti sąsajas tarp gliukozės rodiklių ir maisto, fizinės veiklos ar psichologinės būklės
  • padėti aptikti pavojingas hipoglikemijas, ypač naktį
  • pagelbėti, jei hipoglikemija yra neatpažįstama
  • numatyti rodiklių pokyčius, pasikartojus panašioms gyvenimiškoms situacijoms
  • tyrimai rodo, kad nėštumo metu naudojant gliukozės jutiklius – pagerėja gyvenimo kokybė

Rekomenduojama, kad naudojant gliukozės jutiklius nėštumo metu būtų stebimi tokie rodikliai:

  • 70% paros laiko gliukozės rodikliai būtų tarp 3,5 mmol/l ir 7,8 mmol/l (tai vadinama laiku tikslinėse ribose, LTR, angl. – TIR)
  • laikas virš tikslinių ribų (gliukozės kiekis daugiau nei 7,8/ mmol/l, angl. – TAR) būtų mažiau nei 25 proc. paros laiko
  • laikas žemiau tikslinių ribų (gliukozės kiekis mažiau nei 3,5 mmol/l angl. – TBR) būtų mažiau nei 4 proc.
  • laikas žemiau tikslinių ribų 2 (gliukozės kiekis mažiau nei 3,0 mmol/l angl. – TBR2) būtų mažiau nei 1 proc.
  • glikemijos variabilumo koeficientas būtų mažesnis nei 36 proc.  

Kokie tolimesni žingsniai, jei nepavyksta pasiekti optimalių gliukozės rodiklių?

Nustačius gestacinį diabetą, Jūsų nepamainomais pagalbininkais ir pakeleiviais būklės valdymo kelyje tampa specialistai – gydytojas endokrinologas, gydytojas dietologas, slaugytojas diabetologas ir gydytojas akušeris ginekologas. Jų rekomendacijos dėl savirūpos, gyvensenos pokyčių ir rizikos mažinimo labai svarbios. Jums pritaikytas mitybos režimas, saugus intensyvesnis fizinis aktyvumas, sąmoningas streso valdymas ir pakankamas miegas gali padėti suvaldyti gliukozės kiekio svyravimus.

Jei gliukozės kiekį matuojate kasdien kelis kartus, laikotės specialistų mitybos ir fizinio krūvio rekomendacijų, tačiau dažniau nei 3 kartus per savaitę įvairiu paros metu stebite didesnį nei siektina gliukozės kiekį kraujyje, gana greitai, kartais jau po 1–2 sav., tenka pradėti insulino terapiją.  Priklausomai nuo situacijos ir gliukozės rodiklių parenkamas kiekvienai moteriai individualus gydymo insulinu režimas.  

Kaip ilgai reikės matuoti gliukozės rodiklius susirgus gestaciniu diabetu?

Dažnai įvykių pradžioje ir gerų ar blogų naujienų sūkuryje su entuziazmu kimbame į naujas veiklas, ypač iškilus grėsmei sveikatai, tačiau ilgainiui viskas tarsi sustingsta, tampa neįtraukiančia rutina ir visos rekomendacijos, netapusios kasdieniu įpročiu, pasimiršta. Taip yra ir su gliukozės kiekio matavimu, nustačius gestacinį diabetą. Puolę į „sprinto“ rungtį ligos pradžioje dažnai pamirštame, kad laukia ilgas maratonas, kai neabejotinai, kantriai ir kryptingai visuomet reikės pasiekti finišą. Todėl kasdien reikia sąmoningai siekti sveikatos sau ir būsimam naujagimiui – matuoti gliukozės kiekį, laikytis gyvensenos pokyčių, reguliariai kreiptis į numatytus specialistus ir, jei reikia, – vartoti vaistus iki pat gimdymo. 

© Gydytoja endokrinologė doc. dr. Lina Zabulienė, 2022
© Šeimos gydytoja rezidentė, visuomenės sveikatos specialistė Jolita Sadauskaitė, 2022
© Vilniaus medicinos draugija, 2022