Maisto medžiagos: RIEBALAI

Maisto produktai – riebalų šaltiniai / Canva nuotr.

Riebalai yra energijos šaltinis ir kiekvienos ląstelės dalis. Nėštumo metu iš riebalų turi būti gaunama 20–35 proc. energijos. Didesnis riebalų kiekis nerekomenduojamas dėl galimo neigiamo poveikio – per didelio kūdikio svorio, sutrikusio gliukozės panaudojimo, placentos disfunkcijos.

Rekomenduojamo paros riebalų kiekio (g) skaičiuoklė:
Riebalų paros per parą (g):

Ne mažiau nei bendras riebalų kiekis yra svarbu pasirinkti tinkamą riebalų šaltinį. Štai pagrindiniai patarimai, padėsiantys pasirinkti tinkamus riebalų šaltinius:

  • į mitybos racioną siūloma įtraukti mononesočiųjų riebalų, kurių šaltiniai yra avokadai, alyvuogės ir jų aliejus, riešutai (ypač graikiniai, migdolai, pekano, lazdyno) bei polinesočiųjų riebalų, kurių gausu riebioje žuvyje (lašišoje, skumbrėje, sardinėje, tune), graikiniuose riešutuose ir linų sėmenyse bei jų aliejuje. Nustatyta, kad pakankamas polinesočiųjų omega 3 riebiųjų rūgščių suvartojimas mažina priešlaikinio gimdymo riziką ir moters pogimdyvinės depresijos riziką, yra labai svarbios vaisiaus regos ir nervų sistemos vystymuisi. Rekomenduojama per savaitę suvalgyti bent 240 gramų žuvies arba gerti žuvų taukus, kurių sudėtyje dokozaheksaeno rūgšties (DHR) būtų bent 200–300 mg. Pabrėžtina, kad menkių kepenų aliejus nėštumo metu nevartotinas. Jei nevalgote žuvies ir negeriate žuvų taukų, į kasdienį racioną įtraukite šiuos augalinės kilmės omega 3 riebiųjų rūgščių šaltinius:
  • maltus linų sėmenis ir jų aliejų;
  • ispaninio šalavijo sėklas;
  • graikinius riešutus ir jų aliejų;
  • pluoštinių kanapių sėklas ir jų aliejų.

2. Riboti sočiuosius riebalus, kurių pagrindiniai šaltiniai yra:

  • riebūs pieno produktai (pienas, grietinėlė, fermentiniai, lydyti, kietieji sūriai, maskarponės sūris);
  • gyvuliniai riebalai: sviestas, taukai, lajus, lašiniai;
  • riebūs ir perdirbtos mėsos gaminiai, pvz., dešros;
  • tropiniai aliejai: kokosų, palmių.

3. Vengti transriebalų. Transriebalai susidaro augalinius aliejus specialaus hidrinimo proceso metu verčiant kietos konsistencijos riebalais (margarinais). Tokie riebalai žymiai padidina „blogojo“ cholesterolio kiekį ir širdies ir kraujagyslių ligų riziką, mažina „gerojo“ cholesterolio kiekį. Vengtini maisto produktai, kurių sudėtyje nurodyti „hidrinti“ arba „iš dalies hidrinti“ riebalai. Tokių riebalų paprastai daug randama įvairiuose kepiniuose, sausainiuose, šaldytose picose, riešutų svieste. Transriebalai taip pat susidaro gruzdinant maistą tame pačiame aliejuje pakartotinai (spurgos, gruzdintos bulvytės).

© Gydytoja dietologė Edita Saukaitytė Butvilė, 2022
© Šeimos gydytoja rezidentė, visuomenės sveikatos specialistė Jolita Sadauskaitė, 2022
© Gydytoja endokrinologė doc. dr. Lina Zabulienė, 2022
© Vilniaus medicinos draugija, 2022