Nėščiųjų (gestacinis) diabetas – kas tai?

Nėščiųjų diabetas (gestacinis) – tai pirmą kartą nėštumo laikotarpiu nustatytas gliukozės apykaitos sutrikimas. Bet koks gliukozės kiekio kraujyje padidėjimas alkio metu, po valgio, po gliukozės toleravimo mėginio, prasidėjęs ar pirmą kartą nustatytas nėštumo metu ir išnykęs po gimdymo. Jis gali būti nustatomas bet kuriuo nėštumo laikotarpiu. Gestacinis diabetas ir yra vienas dažniausių endokrinologinių sutrikimų, kurie itin komplikuoja nėštumą.

Nėščiųjų diabetas ir jo dažnis

Epidemiologiniai tyrimai rodo, kad gestacinio diabeto dažnis įvairiuose regionuose skiriasi ir per paskutinius dešimtmečius šios patologijos paplitimas bendroje populiacijoje sparčiai padidėjo. Gestaciniu diabetu įvairiose šalyse serga nuo šeštadalio iki trečdalio besilaukiančių moterų, priklausomai nuo etniškumo, geografinio regiono, amžiaus, svorio, diagnostikos kriterijų ir kitų veiksnių.

Higienos instituto duomenimis, sergančiųjų gestaciniu diabetu skaičius didėjo ir Lietuvoje, tai siejama ne tik su gyvensenos pokyčiais, bet ir su naujais gestacinio diabeto kriterijais bei aktyvia visų nėščiųjų atranka. Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenimis, Lietuvoje per 21 m. sergamumas gestaciniu diabetu reikšmingai padidėjo nuo 120 atvejų (2001 m.), 776  atvejų (2015 m.), 3 026 atvejų (2019 m.) iki 4351 atvejo (2022 m.). 2022 m. Lietuvoje gimdė 21499 moterys, dažniausia nėštumo patologija buvo gestacinis diabetas (20,2 proc.), Vilniuje gimdė 7809 moterys ir net 24,3 proc. iš jų sirgo gestaciniu diabetu, tai sudaro labai didelę besilaukiančių moterų dalį, todėl labai svarbu laiku užkirsti kelią jo pasekmėms.

Rizika susirgti gestaciniu diabetu

Gestacinio diabeto rizika yra didelė vyresnėms, turinčioms didelį ansvorį. Moterims, kurių šeimoje pasitaikė sirgusių 2-ojo tipo diabetu, ar toms, kurių ankstesnių nėštumų metu yra buvęs gestacinis diabetas, gliukozės toleravimo sutrikimas, stebėta gliukozė šlapime. Toms, kurios gimdė didelius pagal gestacinį amžių vaikus. Tyrimai rodo, kad modifikuojami (pakeičiami) rizikos veiksniai, tokie kaip svoris prieš nėštumą, fizinis pasyvumas prieš nėštumą ir pastojus, tam tikri mitybos įpročiai prieš nėštumą glaudžiai susiję su gestacinio diabeto rizika ir juos galima koreguoti.

Gestaciniu diabetu jau sirgusios moterys, kitus nėštumus turėtų planuoti, o prieš pastojant turėtų būti įvertintas gliukozės kiekis ir atliktas gliukozės toleravimo mėginys. Siekiant užbėgti už akių cukriniam diabetui atsirasti po gestacinio diabeto, būtina sutvarkyti mitybą, mesti svorį, daugiau judėti ir vengti gliukozės kiekio svyravimų persivalgant.

Aktyvi gestacinio diabeto atranka ir gestacinio diabeto pasekmės

Šiuo metu gestacinio diabeto ieškoma aktyviai atliekant gliukozės kiekio kraujyje tyrimus nuo pat nėštumo pradžios, o 24–28 nėštumo savaitę atliekamas gliukozės toleravimo mėginys. Kadangi yra nustatyta, kad vėlai nustačius šį sutrikimą, yra didesnė tikimybė vystytis įvairioms komplikacijoms, kurios sukelia pavojų abiems:

  • motinai (preeklamsija, polihidramnionas, Cezario pjūvio operacija, gimdymo traumatizmas) ir
  • vaisiui (makrosomija, diabetinė fetopatija, antenatalinė vaisiaus žūtis).

Padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje (tiek laiku nenustačius gestacinio diabeto, tiek ir negydant cukrinio diabeto) nėštumo metu yra susijęs pasekmėmis vaikui ir motinai – t. y. padidėjusia cukrinio diabeto (ypač 2-ojo tipo diabeto) rizika palikuoniui vaikystėje ir paauglystėje. Taip pat ir su padidėjusia diabeto, kitų metabolinių ligų, širdies ir kraujagyslių ligų, psichinių ligų rizika motinai. Todėl visą likusį gyvenimą moterys, sirgusios gestaciniu diabetu, dėl rizikos susirgti 2-ojo tipo diabetu, ne rečiau kaip vieną kartą kas 3 metus turi atlikti gliukozės toleravimo mėginį.

Kaip valdomas gliukozės kiekis nėštumo metu?

Gliukozės kiekio padidėjimas gestacinio diabeto metu valdomas dieta ir gyvensenos pokyčiais. Keičiant mitybą ir gyvenseną, svarbu pasiekti stabilių tikslinių gliukozės kiekio rodiklių, išvengti ketonų šlapime (ketoacidozės), užtikrinti normalų svorio prieaugį. Taip pat pakankamą maisto medžiagų suvartojimą, gerą vaisiaus būklę ir jo poreikius.

Lietuvoje kiekvienais metais diagnozuojama vis daugiau nėščiųjų su gestaciniu diabetu, tad  labai svarbu, kad iš karto po gestacinio diabeto nustatymo, nėščioji gautų savalaikę ir tinkamą sveikatos priežiūros specialistų pagalbą. O taip pat ir informaciją, kaip suvaldyti šią būklę. Kad  drąsiai įsitrauktų į savirūpą bei keltų klausimus, nes supratimas, kaip pasielgti tam tikrose situacijose leidžia jaustis saugiau ir pasitikėti savimi. Britų politiko sero Vinstono Leonardo Spenserio Čerčilio (1874-1965) posakis „Nugalėti sunkumai yra puikiai išnaudotos galimybės“ atspindi ir gestacinio diabeto gydymo sėkmę, kai bendradarbiaujant įveikti sunkumai ir kilę iššūkiai virsta naujomis galimybėmis.

© Gydytoja endokrinologė doc. dr. Lina Zabulienė, 2022
©Vilniaus medicinos draugija, 2022