Kontracepcija po gimdymo moterims, sirgusioms gestaciniu diabetu

Kontraceptinės priemonės / Canva nuotr.

Nors kiekvienai moteriai būdingas skirtingas organizmo atsistatymo laikas po gimdymo, bet anksčiau ar vėliau ji vėl grįžta į intymų gyvenimą su partneriu. Nepriklausomai nuo to, ar kūdikį pagimdžiusi moteris jį žindo, ar ne, jei ji artimiausiu metu nesiekia vėl pastoti, vos tik grįžus prie intymių santykių, tampa aktuali kontracepcijos metodų ir priemonių pasirinkimo tema. Moterys, kurios sirgo gestaciniu diabetu, gali turėti specifinių poreikių, kai svarstoma kontracepcija po gimdymo.

Kontraceptinių priemonių efektyvumo grupės ir jų parinkimas

Kontraceptinės priemonės grupuojamos pagal efektyvumą. Jos skirtomos į tris grupes:

  • labai efektyvias: implantas, hormoninė ir varinė spiralė (ilgalaikė grįžtamoji kontracepcija);
  • efektyvias: sudėtinės kontraceptinės tabletės, pleistras, žiedas, progestino tabletės, injekuojamos kontraceptinės priemonės;
  • mažiau efektyvias: barjerinė kontracepcija, spermicidai.

Atsižvelgiant į ribotus duomenis apie kiekvieno kontracepcijos metodo poveikį jautrumui insulinui, glikemijos kontrolei, lipidų profiliui, svorio padidėjimui ir ilgalaikei antro tipo cukrinio diabeto rizikai, neįmanoma pateikti apibendrintų rekomendacijų dėl idealios kontracepcijos priemonės moterims, kurios sirgo gestaciniu diabetu, todėl jos turėtų būti konsultuojamos dėl metodų pasirinkimo panašiai, kaip ir sveikos moterys, atsižvelgiant į jų veiksmingumą, priimtinumą, būsimus vaisingumo planus ir papildomą naudą. Tinkamai vartojamos efektyvios kontraceptinės priemonės suteikia galimybę patikimai planuoti pastojimų laiką ir skaičių, kas ypač svarbu moterims, sirgusioms gestaciniu diabetu. Parenkant kontracepcijos priemonę moteriai, gydytojas atsižvelgia į galimas gretutines ligas ir kontraceptinės priemonės poveikį sveikatai, ypač svarbu atsižvelgti į tokius aspektus kaip kaulų tankis, nutukimas, širdies ir kraujagyslių ligos bei trombozės rizika.

Remiantis dabartiniais įrodymais, moterys, sirgusios gestaciniu diabetu, gali pasirinkti visus hormoninius ir nehormoninius kontracepcijos metodus, jei nėra kitų kontraindikacijų. Krūtimi maitinančioms moterims dažnai skiriamos tik progestino turinčios tabletės, nes jas vartojant nėra nustatyta jokio teorinio ar įrodyto poveikio motinos pienui ar kūdikio vystymuisi. Kadangi vien progestino turinčios tabletės neturi įtakos tromboembolijos rizikai ar žindymui, jas galima saugiai pradėti vartoti iš karto po gimdymo žindančioms ir nežindančioms moterims.

Progestino implantai ir intrauterininės hormoninės spiralės

Po gimdymo taip pat saugiai gali būti naudojami panašiai veikiantys ir progestino implantai, ir intrauterininės hormoninės spiralės. Kai kuriuose literatūros šaltiniuose teigiama, kad naudojant sisteminius progestino preparatus (progestino tabletes, injekcijas ar implantą), galimas neigiamas metabolinis poveikis, tačiau duomenys yra neišsamūs, o išvados skiriasi. Bendra lipidų profilio pablogėjimo, sumažėjusio jautrumo insulinui ir diabeto išsivystymo rizika juos naudojant daugeliui moterų yra maža ir kliniškai nereikšminga. Tačiau šiuo metu Lietuvoje progestino implantai nėra naudojami, todėl toliau bus aptariamas intrauterininės sistemos su levonorgestreliu (IUS-LNG), kurios poveikis yra ne sisteminis, o vietinis, naudojimas.

Intrauterinė hormoninė spiralė / Canva nuotrauka

IUS hormoninės spiralės veiksmingumas yra prilyginamas sterilizacijai, todėl šis metodas priskiriamas labai efektyviai kontracepcijai. Taip pat šios priemonės praktinis ir teorinis veiksmingumas sutampa bei nepriklauso nuo moters kūno masės. Hormoninė spiralė tinkama po persileidimo, po gimdymo, žindymo laikotarpiu. Spiralėje esančio hormono levonorgestrelio į žindančios moters pieną patenka itin mažai, todėl neigiamo poveikio kūdikio augimui bei raidai ir motinos pieno kiekiui bei jo kokybei ši priemonė neturi. Pastaruoju metu JAV moterims po gimdymo vis dažniau siūlomos ilgalaikės grįžtamojo poveikio kontraceptinės priemonės.

Galimos IUS naudojimo kontraindikacijos:

  • nustatytas ar įtariamas nėštumas;
  • laikotarpis, mažesnis arba lygus 4 sav. po gimdymo;
  • sepsis po gimdymo;
  • gimdos kaklelio, gimdos kūno, kiaušidžių vėžys;
  • esamas ar persirgtas krūties vėžys.

IUS hormoninę spiralę (IUS-LNG) moterims rekomenduojama įstatyti po gimdymo praėjus ne mažiau kaip 4 sav., po persileidimo – iš karto. Tai rekomenduojama daryti 1–7 mėnesinių ciklo dieną. Senos spiralės keitimas nauja gali būti atliekamas bet kurią mėnesinių ciklo dieną.

© Gydytoja akušerė ginekologė prof. dr. Žana Bumbulienė