Vaistai, augaliniai preparatai ir maisto papildai nėštumo metu

Vaistų vartojimas nėštumo metu / Canva nuotr.

Tinkamas mitybos racionas ir reikiamo maistinių medžiagų kiekio užtikrinimas yra svarbus kiekviename gyvenimo etape, tačiau tai ypač svarbu nėštumo metu, kai maistinių medžiagų reikia ne tik nėščiajai, bet ir jos įsčiose augančiam vaisiui. Subalansuota mityba labai svarbi, nes nėštumo metu padidėja ne tik angliavandenių, baltymų ir riebalų poreikis, bet ir vitaminų, mineralų ir mikroelementų, kurie gaunami iš maisto. Padidėjusį mikroelementų ir mineralų kiekį galima užtikrinti subalansuota dieta, tačiau tai ne visada įmanoma: pavyzdžiui, jei laikomasi veganiškos ar vegetariškos dietos, moteris rūko ar mityba yra nepakankama, reikėtų vitaminus ir mineralus vartoti papildomai. Dažnas pykinimas taip pat gali būti iššauktas svarbių elementų trūkumo. Reikia paminėti, kad egzistuoja ir vienas vitaminas, kuris rekomenduojamas visoms moterims nėštumo metu be išimties, nepriklausomai nuo mitybos, tai – folio rūgštis.

Dar viena nėštumo metu sutinkama būklė, kurią nulemia mikroelemento – geležies – trūkumas yra mažakraujystė. Besilaukiančioms moterims ji dažnai išsivysto dėl nėštumo metu beveik 45% padidėjančio cirkuliuojančio kraujo tūrio organizme. Norint išvengti mažakraujystės, jos prevencijai būsimoms mamoms rekomenduojama mitybą papildyti geležies preparatais.

Svarbiausi vitaminai ir mineralai, jų šaltiniai ir normos nėštumo metu

Maisto papildasBiologinė reikšmėKokiuose maisto produktuose yra?Norma nėštumo metu (patvirtinta SAM)Rekomenduojamas nėštumo laikotarpis
Folio rūgštis (arba vitaminas B9)Sumažina vaisiaus nervinio vamzdelio defektų ir įgimtų anomalijų, pvz., gomurio skilimo ir širdies ydų, riziką.Žalialapės daržovės, taip pat kiaušiniai, gyvulių kepenys ir inkstai, pienas, alaus mielės.250 mcg (rekomenduojama vartoti 400-600mcg).Prieš pastojant ir pirmą nėštumo trimestrą.
Kiti B grupės vitaminaiSvarbūs vaisiaus nervų sistemos vystymuisi ir kraujodarai.Alaus mielės, lapinės ir ankštinės daržovės, liesa mėsa ir žuvis, kiaušiniai, gyvulių kepenys ir inkstai, pienas.B1 – 1,6 mg;
B2 – 1,7 mg;
B6 – 1,6 mg;
B12 – 4 mcg
Vit. DVitamino D trūkumas nėštumo metu siejamas su padidėjusia cezario pjūvio, preeklampsijos, priešlaikinio gimdymo ir gestacinio diabeto rizika.Jūros gėrybės, kiaušinio trynys, pienas, jautiena ir grybai. Gaminasi odoje esant pakankamai saulės ekspozicijai.10 mcg arba 400 VV (IU).
KalcisReikalingas vaisiaus kaulų formavimuisi, dantų užuomazgoms.Pieno produktai, sūris, lapinis kopūstas, migdolai, brokoliai.1100 mg.
MagnisTrūkumas nėštumo metu gali padidinti lėtinės nėščiosios hipertenzijos ir priešlaikinio gimdymo riziką.Grūdų produktai, žalialapiai augalai krevetės, krabai, žuvis, kitos jūros gėrybės, juodoji arbata, riešutai / migdolai, morkos šokoladas.  350 mg.
GeležisGeležis yra labai svarbi deguonies pernešimui ir sveikam vaisiaus bei placentos augimui ir vystymuisi.Mėsa, špinatai, petražolės, dilgėlės, gražgarstė, kopūstai, ankštiniai, burokėliai, krienai, sezamų ir moliūgų sėklos.15 mg.

Kai kurių vitaminų ir mineralų nėštumo metu reikėtų papildomai nevartoti. Pavyzdžiui, vitaminas A yra svarbus vaisiaus regos ir imuninės sistemos vystymuisi, bet per daug vitamino A gali sukelti apsigimimus. Didelis kiekis vitamino E gali padidinti pilvo skausmo ir priešlaikinio vaisiaus vandenų maišelio plyšimo riziką.

Vaistinėje galima įsigyti paisto papildų nėščiosioms, kuriuose subalansuotas reikiamą kasdieninį vitaminų ir mineralų poreikį užtikrinantis elementų kiekis.

Vaistažolės ir imbieras

Vaistažolės ir įvairūs vaistažolių pagrindu sukurti papildai yra labai populiarūs nėštumo metu. Tačiau svarbu įsidėmėti, kad kai kurios vaistažolės negali būti vartojamos nėštumo metu. Apskritai, nėra pakankamai tyrimų, kad būtų galima teigti, jog vaistažolės ir jų preparatai, nors ir būdami natūralūs produktai, yra saugūs nėštumo metu. Taip pat trūksta tyrimų, kurie įvertintų vaistažolių ir kitų vartojamų maisto papildų ar vaistų galimą tarpusavio sąveiką. Dėl vaistažolių vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku, jei vartojate vaistus nuo epilepsijos, kraujo spaudimo ar astmos.

Nėštumo metu yra plačiai naudojamas imbieras nėštumo sukeltam pykinimui mažinti. Atlikti tyrimai rodo, kad jis yra saugus ir efektyvus. Tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad nėra nustatyta, kokia maksimali imbiero dozė yra saugi, todėl visuomet reikėtų laikytis vartojimo instrukcijų.

Be imbiero, nėštumo metu saugiomis vartoti (su saiku!) laikomos vaistažolės ir jų preparatai:

  • spanguolės, jų sultys (Vaccinium);
  • paprastosios avietės lapai (Rubus idaeus arba Red raspberry);
  • valgomasis česnakas (Allium sativum arba Garlic);
  • vaistinės ramunėlės žiedai (tik Matricaria chamomila arba German chamomile);
  • pipirmėtės lapai (Mentha piperita arba Peppermint).
Vaistažolės / Canva nuotr.

Deja, daugiau vaistažolių gali pakenkti nėštumo metu negu padėti. Tokios vaistažolės kaip alijošius (Aloe vera), dviskiautis ginkmedis (Ginko biloba), dvimetė nakviša (Oenothera biennis arba Primrose), vaistinis šalavijas (Salvia officinalis), paprastasis saldymedis (Glycyrrhiza glabra) ar sena (Senna) laikomos potencialiai nesaugiomis ir jų vartojimą reikėtų riboti. Lietuvoje sutinkamos vaistažolės, tokios kaip paprastasis čiobrelis (Thymus serpyllum), žalioji rūta (Ruta graveolens), kvapusis rozmarinas (Rosmarinus officinalis), kadagys (Juniperus), paprastoji bitkrėslė (Tanacetum vulgare), paprastoji kraujažolė (Achillea millefolium), paprastoji jonažolė (Hypericum perforatum), pelynas (Artemisia absinthium) ir egzotiškos vaistažolės kaip kilnioji blezdingūnė (Chamaemelum nobile arba Roman chamomile, panaši į vaistinę ramunėlę), gulsčioji seronija (Serenoa repens arba Saw palmetto), Kanadinė auksašaknė (Hydrastis arba Goldenseal), Efedra, Jokimbinas ir kt. laikomos nesaugiomis nėštumo metu.

Vaistų vartojimas nėštumo metu

Vartojant vaistus nėštumo metu, būtina atsiminti dvi taisykles:

  1. Nepradėti vartoti jokių vaistų nepasitarus su gydytoju ar vaistininku.
  2. Nėštumo metu yra būtina tęsti esančių ligų (padidinto kraujospūdžio, infekcinių ligų, cukrinio diabeto, epilepsijos ir kt.) ar nėštumu metu atsiradusių būklių ar ligų gydymą, todėl vaistų vartojimo negalima nutraukti nepasitarus su gydytoju.

Gydytojas, o kai kuriais nesudėtingų negalavimų atvejais ir vaistininkas, turi įvertinti situaciją, nes vartojamų vaistų poveikis nėštumo metu gali priklausyti nuo daugelio priežasčių:

  • amžiaus;
  • genetinių faktorių;
  • prieš tai buvusio atsako į medikamentinį gydymą, įskaitant alergines reakcijas ir anafilaksinį šoką;
  • vaistų dozės;
  • nėštumo trimestro;
  • moters sveikatos būklės vaistų vartojimo metu (fizinė būsena, esamos ir buvusios ligos);
  • farmakologinio vaisto kitimo dėl pakitusios moters fiziologijos nėštumo metu;
  • vaistų sąveikos, jei vartojami keli vaistai ir kt.

Vaisto informaciniame lapelyje visada rasite skyrių, kuriame pateikiama su nėštumu ir žindymu susijusi informacija. Jei pametėte vaisto informacinį lapelį, oficialią informaciją apie Lietuvoje ir Europos sąjungoje registruotus vaistinius preparatus galite rasti čia.

© Vaistininkė Indrė Trečiokienė, 2022