#2 klausimas: ar man ne hipoglikemija, jei gliukozės kiekis 2 val. po gliukozės tyrimo buvo 3,25 mmol/l?

Klausimas: praėjus 2 mėnesiams po gimdymo, nuvykau atlikti gliukozės toleravimo mėginio. Gliukozės kiekis 2 val. po 75 g gliukozės buvo 3,25 mmol/l. Šeimos gydytojas konsultacijos metu pasakė, kad turiu laikytis mitybos rekomendacijų, nevalgyti pridėtinio cukraus, vartoti daugiau mažo glikeminio indekso maisto produktų. Ar tai nėra jau hipoglikemija? Esu skaičiusi, kad nustačius mažą  gliukozės kiekį, kaip tik reikia valgyti daugiau cukraus.

Atsako gydytoja endokrinologė doc. dr. Lina Zabulienė: gliukozės toleravimo mėginio interpretacijai labai svarbu žinoti, ar mėginio metu 2 val. sėdėjote ramiai ir niekur nebuvote išėjusi pasivaikščioti, nes judant gliukozė „naudojama kaip energijos šaltinis“, todėl kraujyje gali būti nustatomas žemas gliukozės kiekis. Sveikam žmogui, nesergančiam cukriniu diabetu ar gestaciniu diabetu, kuris nejaučia hipoglikemijos simptomų, gliukozės toleravimo mėginio metu laboratorijoje nustatytas mažas gliukozės kiekis vadinamas biochemine ar postprandine hipoglikemija ir nėra reikšmingas. Tačiau jei moteris serga diabetu, gliukozės kiekis, mažesnis nei 4 mmol/l, yra laikomas hipoglikemija, kuri gali būti besimptomė ar pasireikšti tipiškais hipoglikemijos simptomais (silpnumu, prakaitavimu, rankų drebėjimu, alkiu ir kt.), tuomet būtina veikti greitai ir nedelsiant imtis priemonių hipoglikemijai nutraukti:

1) suvartoti 15 g greitai įsisavinamų angliavandenių turinčio maisto produktų (gliukozės tablečių, cukraus, medaus, sulčių;
2) palaukti 15 minučių (tiek užtrunka angliavandenių įsisavinimas į kraują);
3) matuoti gliukozės kiekį kraujyje – jei gliukozės kiekis yra 3,9 mmol/l ar mažesnis, kartoti pirmą žingsnį kas 15 min., kol visi nemalonūs hipoglikemijos reiškiniai išnyks, gliukozės kiekis kraujyje pakils. Pirmą žingsnį rekomenduojama kartoti iš viso ne daugiau nei 3 kartus.

Daugiau informacijos apie hipoglikemiją galite rasti čia.