#64 klausimas: kada skiriamas gydymas insulinu nakčiai?

Klausimas: kada skiriamas gydymas insulinu nakčiai?

Atsako gydytoja endokrinologė doc. dr. Lina Zabulienė: naktinis (dar vadinamas baziniu ar ilgo veikimo) insulinas padeda valdyti gliukozės kiekio pokyčius nakties metu, ryte ir tarp valgių. Ilgo veikimo insulinas vakare skiriamas tais atvejais, kai gliukozės kiekis kraujyje nevalgius (ryte prieš pusryčius) yra didesnis nei 5,3 mmol/l, tačiau gliukozės kiekis kraujyje po valgio yra siektinose ribose (1 val. po valgio – mažesnis nei 7,8 mmol/l, 2 val. po valgio – mažesnis nei 6,7 mmol/l).

Kodėl ryte gali padidėti gliukozės kiekis?

  • dėl aušros fenomeno – natūralaus fiziologinio proceso, kai ankstyvą rytą (dažniausiai tarp 4–8 val.) padidėja gliukozės kiekis kraujyje dėl hormoninių pokyčių (kortizolio, adrenalino ir augimo hormono išsiskyrimo), susijusių su organizmo pasiruošimu dienos pradžiai. Šie hormonai anksti ryte mažina jautrumą insulinui ir skatina gliukozės gamybą kepenyse. Nėštumo metu šis fenomenas gali būti ryškesnis dėl papildomų placentos hormonų poveikio ir medžiagų apykaitos pokyčių. Trečiąjį nėštumo trimestrą atsparumas insulinui ypač padidėja – t. y. kepenys intensyviau gamina gliukozę, raumenys ir kiti audiniai mažiau efektyviai naudoja insuliną gliukozei įsisavinti, o sulėtėjus insulino sekrecijai, iš kasos po nakties, šis hormonų disbalansas lemia gliukozės kiekio padidėjimą ryte. Todėl ryte didėja gliukozės kiekis, net jei vakarienės metu gliukozės kiekis buvo normos ribose;
  • dėl Somodžio efekto – kai po naktinės hipoglikemijos epizodų (per mažo gliukozės kiekio kraujyje, kai gliukozės kiekis mažesnis nei 4 mmol/l), sukeliamas kompensacinis gliukozės kiekio padidėjimas ryte dėl organizmo atsako į gliukozės trūkumą, kartais tai gali būti susiję su per didele vakarinio insulino doze;
  • dėl netinkamos mitybos vakare, kuri gali lemti tiek aukštą gliukozės kiekį kraujyje, tiek ir naktinės hipoglikemijos epizodus.

Norint išvengti gliukozės svyravimų, svarbu per dieną suvartoti reikiamą – 175 g – angliavandenių kiekį, kuris yra būtinas tiek motinai, tiek vaisiui, nes per mažas angliavandenių kiekis gali padidinti ketonų, siejamų su nepageidaujamu poveikiu vaisiui, gamybą. Pirmenybė teikiama lėtai įsisavinamiems angliavandeniams, kurie palaiko stabilų gliukozės kiekį kraujyje. Po vakarienės rekomenduojama 10–15 minučių pasivaikščioti – tai padės sumažinti gliukozės kiekį kraujyje po valgio. Prieš einant miegoti, rekomenduojama suvalgyti sudėtinių lėtai įsisavinamų žemo glikeminio indekso angliavandenių (pavyzdžiui, pilno grūdo produktų) kartu su baltymais – tai padės išvengti gliukozės kritimo nakties metu ir stabilizuos gliukozės kiekį ryte.

Naktinis insulinas išsiskiria lėtai ir tolygiai visą naktį, slopindamas kepenų gaminamą gliukozę. Tai padeda išvengti hiperglikemijos ryte ir apsaugo vaisių nuo gliukozės pertekliaus patekusio į jo kraujotaką. Insulino dozė nustatoma pagal individualius gliukozės matavimo rezultatus, ypač ryte nevalgius, siekiant užtikrinti geriausią gliukozės kontrolę. Kai kurioms nėščiosioms reikia tiek insulino prieš valgį, tiek ir bazinio insulino nakčiai, jei gliukozės kiekis kraujyje yra padidėjęs tiek nevalgius, tiek ir po valgio. Šis režimas taikomas, kai gestacinis diabetas yra sunkiau valdomas ir gliukozės kiekio svyravimai pasireiškia skirtingu paros metu.

Leidžiantis ilgo veikimo insuliną, labai svarbu reguliariai matuoti gliukozės kiekį kraujyje įvairiu paros metu, ne tik ryte nevalgius, bet ir prieš miegą bei kartais naktį (apie 2–3 val. nakties), jei yra rizika hipoglikemijai ir rezultatus registruoti dienyne, nes tai – svarbiausias rodiklis, leidžiantis gydytojui koreguoti insulino dozę. Jei ryte gliukozės kiekis yra aukštas, tai nebūtinai reiškia, kad insulino dozė per maža. Jei gliukozės kiekis stabilus naktį, bet padidėja ankstyvą rytą, tai, tikėtina, vyksta dėl aušros fenomeno. Jei gliukozė sumažėja naktį, o vėliau padidėja, tai gali būti Somodžio efektas ar netinkama mityba vakare, todėl svarbu stebėti gliukozės kiekio rodiklius ir savijautą.

Jei pastebite, kad gliukozės kiekis nevalgius ryte yra nuolat aukštas, nepaisant mitybos terapijos ir gydymo insulinu – tikslinga aptarti situaciją su gydytoju endokrinologu ir (ar) gydytoju dietologu dėl galimų tokio rodiklio priežasčių.