#60 klausimas: ar trumpas naktinis miegas gali lemti didesnį gliukozės kiekį ryte nevalgius?

Klausimas: ar trumpas naktinis miegas gali lemti didesnį gliukozės kiekį ryte nevalgius?

Atsako gydytoja endokrinologė doc. dr. Lina Zabulienė: nėščioms moterims rekomenduojama miegoti 7–9 valandas per parą. Tai padeda palaikyti optimalų hormonų balansą ir užtikrinti geresnę gliukozės kontrolę. Be to, miego kokybė yra tokia pat svarbi kaip ir trukmė. Net jei miegama pakankamai, dažni prabudimai ar nekokybiškas miegas taip pat gali turėti neigiamą poveikį gliukozės kiekio kraujyje rodikliams.

Moksliniai tyrimai rodo, kad miego trūkumas (mažiau nei 6–7 valandos) gali sutrikdyti insulino veiklą, didinti atsparumą insulinui ir paskatinti gliukozės gamybą kepenyse, todėl didėja gliukozės kiekis ryte nevalgius, ypač nėštumo metu. Miego trūkumas sukelia padidėjusį streso hormonų – kortizolio ir adrenalino, mažinančių jautrumą insulinui ir didinančių gliukozės kiekį kraujyje, išsiskyrimą. Nepakankamas miegas gali sustiprinti atsparumą insulinui, todėl organizmui tampa sunkiau efektyviai reguliuoti gliukozės kiekį kraujyje, ypač nakties metu. Nuolat trūkstant miego kepenys gali gaminti daugiau gliukozės, todėl ryte gliukozės kiekio rodikliai bus didesni.

Gestacinio diabeto metu jautrumas insulinui yra dar ženkliau sumažėjęs dėl placentos išskiriamų hormonų (placentos laktogenas, progesteronas), todėl miego trūkumas dar labiau sustiprina natūralų atsparumo insulinui mechanizmą ir didėja tikimybė, kad gliukozės kiekis ryte nevalgius bus aukštesnis.

Jei dėl susiklosčiusių aplinkybių tenka miegoti trumpiau (5–6 val.), svarbu reguliariai matuoti gliukozės kiekį kraujyje ryte ir nakties metu, aptarti šiuos rodiklius su gydytoju, kuris gali koreguoti gydymo režimą (pvz., insulino dozę) ir sutelkti dėmesį į kitas gliukozės kontrolės strategijas – subalansuotą mitybą, fizinį aktyvumą ir streso valdymą.