#53 klausimas: ar dėl vieno nuokrypio (gliukozės kiekis kraujyje 8,6 mmol/l) gali skirti insuliną?

Klausimas: suvalgiau kugelio ir praėjus dviem valandoms – gliukozės kiekis kraujyje 8,6 mmol/l.  Žinau, kad jo negalima apskritai, bet visą savaitę rodikliai buvo idealūs ir šiandien pernelyg atsipalaidavau. Ar dėl vieno nuokrypio gali skirti insuliną?

Atsako gydytojos dietologė Edita Saukaitytė-Butvilė ir endokrinologė doc. dr. Lina Zabulienė: dėl vienkartinio gliukozės normos viršijimo insulinas paprastai nėra skiriamas. Tačiau svarbu stebėti, ar tai nėra pasikartojantis reiškinys. Jei dažnai viršijamos siektinos gliukozės kiekio kraujyje reikšmės, gydytojas gali rekomenduoti mitybos korekciją ar papildomą gydymą. Gestacinio diabeto valdymas yra pagrįstas visos savaitės ar kelių dienų gliukozės rodiklių analize. Tačiau toks atvejis yra gera proga atkreipti dėmesį į mitybos svarbą ir suvokti, kokie maisto produktai gali labiausiai paveikti gliukozės kiekį kraujyje ir galimai verta pasirinkti kugelį valgyti jau tik po gimdymo.

Kugelis yra daug angliavandenių ir riebalų turintis patiekalas. Pagrindinės jo sudedamosios dalys, tokios kaip bulvės ir riebalai, turi didelį glikeminį indeksą ir daug kalorijų, ypač, jei porcijos yra didelės. Riebalai kugelyje gali sulėtinti gliukozės pasisavinimą, tačiau vėliau gliukozės kiekis vis tiek pakyla ir šis efektas gali būti ryškesnis sergant gestaciniu diabetu.

„Kugelio atvejis“ rodo, kaip svarbu rinktis mažo glikeminio indekso maistą ir mažas maisto porcijas. Po gimdymo galėsite grįžti prie mėgstamų patiekalų, bet nėštumo metu saugokite save ir vaisių. Jei pastebite, kad gliukozės kiekis kraujyje po valgio yra padidėjęs, išeikite pasivaikščioti bent 20–30 minučių, tikėtina, kad to užteks stabilizuoti gliukozės kiekį kraujyje ir pagerina insulino veiksmingumą.

Jei norite į savo mitybą įtraukti panašų patiekalą, pabandykite suvalgyti mažesnę porciją ir derinkite su daug skaidulų turinčiomis daržovėmis (pvz., brokoliais, žiediniais kopūstais ar salotomis). Vartojant skaidulas lėtėja gliukozės įsisavinimas. Jei abejojate dėl patiekalų poveikio, visada matuokite gliukozės kiekį kraujyje prieš valgį ir 1–2 valandas po jo.

Jei vis dėlto pastebite, kad gliukozės kiekis kraujyje dažnai viršija siektinas reikšmes (po valgio: 1 val. daugiau nei 7,8 mmol/l, 2 val. po valgio daugiau nei 6,7 mmol/l), svarbu susisiekti su gydytoju endokrinologu. Tai gali reikšti, kad jūsų mitybą reikia koreguoti, o tam tikrais atvejais – svarstyti kitus gydymo būdus.

Svarbu prisiminti, kad kiekvienos nėščiosios organizmas yra individualus. Gestacinio diabeto valdymas reikalauja reguliaraus gliukozės stebėjimo, tinkamos mitybos ir aktyvaus bendradarbiavimo su gydytojais. Jei kyla klausimų ar reikia papildomų patarimų, visada galite rašyti el. paštu [email protected] ar pasitarkite su gydančiu gydytoju.