#52 klausimas: ar gestacinis diabetas gali būti paveldimas – jeigu sirgau aš, ar rizika susirgti mano dukroms yra didesnė?

Klausimas: ar gestacinis diabetas gali būti paveldimas – jeigu sirgau aš, ar rizika susirgti mano dukroms yra didesnė?

Atsako gydytoja endokrinologė doc. dr. Lina Zabulienė: gestacinis diabetas nėra tiesiogiai paveldimas, tačiau genetiniai ir aplinkos veiksniai gali turėti įtakos padidėjusiai rizikai. Jei jūs sirgote gestaciniu diabetu, jūsų dukros gali turėti didesnę riziką susidurti su šia būkle dėl paveldėto polinkio ir galimų gyvenimo būdo veiksnių.

Jei motina sirgo gestaciniu diabetu, dukroms gali būti perduoti tam tikri genai, atsakingi už insulino sekreciją, atsparumą insulinui ir uždegiminius procesus, didinantys antrojo tipo cukrinio diabeto ar atsparumo insulinui riziką, kurie taip pat padidina ir gestacinio diabeto tikimybę nėštumo metu. Nėštumo metu aukštas gliukozės kiekis kraujyje gali paveikti vaisiaus medžiagų apykaitą, sukeldamas epigenetinius pokyčius, kurie ateityje gali padidinti dukros polinkį į metabolines ligas, įskaitant ir gestacinį diabetą.

Be to, dukros gali paveldėti ne tik genetinį polinkį, tačiau ir tam tikrus gyvenimo būdo modelius (pvz., mitybos įpročius ar fizinio aktyvumo trūkumą), kurie taip pat gali skatinti riziką susirgti gestaciniu diabetu, antrojo tipo diabetu ar nutukti. Tyrimų duomenimis, dukros, kurių motinos sirgo gestaciniu diabetu, turi didesnę tikimybę susirgti gestaciniu diabetu, palyginti su bendrąja populiacija, ypač jei jos turi antsvorio ar yra fiziškai neaktyvios.

Nepaisant genetinio polinkio, sveika mityba, fizinis aktyvumas ir sveiko svorio palaikymas gali žymiai sumažinti gestacinio diabeto riziką dukroms. Jaunoms moterims, kurių motinos sirgo gestaciniu diabetu, rekomenduojama reguliariai tikrinti gliukozės kiekį kraujyje ir stebėti savo kūno masės indeksą (KMI) nuo ankstyvo suaugusiojo amžiaus, ypač jei jos planuoja nėštumą.