#49 klausimas: ar tiesa, kad kuo ilgesnis „tarpas“ tarp valgymų, tuo labiau kyla gliukozės kiekis kraujyje? Koks yra didžiausias galimas nevalgymo „tarpas“ nėštumo metu?
Klausimas: ar tiesa, kad kuo ilgesnis „tarpas“ tarp valgymų, tuo labiau kyla gliukozės kiekis kraujyje? Koks yra didžiausias galimas nevalgymo „tarpas“ nėštumo metu?
Atsako gydytojos dietologė Edita Saukaitytė-Butvilė ir endokrinologė doc. dr. Lina Zabulienė: ilgesnis laiko tarpas tarp valgymų būdingas nakties metu, kai organizmas turi ilgiau išsiversti be išorinio gliukozės šaltinio. Sergant gestaciniu diabetu, ilgas naktinis nevalgymo tarpas – individualiai jis gali trukti apie 10–12 val. – kai kurioms moterims gali lemti padidėjusį gliukozės kiekį kraujyje ryte. Tai dažniausiai siejama su vadinamuoju aušros fenomenu, kai kepenys, reaguodamos į hormoninius pokyčius nakties metu, gamina gliukozę, kad paruoštų organizmą dienos pradžiai.
Jei gliukozės kiekis ryte viršija siektinas reikšmes (daugiau nei 5,3 mmol/l daugiau nei 3 kartus per savaitę) ir vakarieniaujate anksti, pvz., 17–18 val., verta apsvarstyti nedidelio užkandžio suvalgymą likus maždaug valandai iki miego. Užkandis turėtų būti lengvas ir subalansuotas, pvz., pilno grūdo duonos riekė su riešutų sviestu, pora šaukštų natūralaus jogurto su saujele riešutų ar sėklų, ar nedidelis kiekis baltyminio produkto, pvz., virtas kiaušinis ar mažo riebumo varškė. Daliai pacienčių toks vakarinis užkandis padeda sumažinti gliukozės kiekio ryte rodiklį, nes neleidžia kepenims pernelyg aktyviai gaminti gliukozės.
Dienos metu rekomenduojama valgyti kas 3–4 valandas, kad gliukozės kiekis kraujyje būtų stabilus. Kai tarpas tarp valgymų yra ilgas, organizmas pradeda naudoti savo vidinius gliukozės rezervus – dažniausiai tai kepenų glikogenas, kuris paverčiamas gliukoze. Gestacinio diabeto atveju šis procesas gali būti sutrikęs dėl insulino veikimo nepakankamumo, todėl gliukozės kiekis kraujyje gali per daug padidėti.
Jums tinkamą režimą atrasite reguliariai matuodamos ir registruodamos gliukozės kiekio kraujyje rodiklius, pildydamos suvalgyto maisto dienyną bei stebėdamos savo valgymų ir gliukozės rodiklių ryšį. Jei abejojate ar kyla neaiškumų, drąsiai rašykite el. paštu [email protected] ar pasitarkite su gydančiu gydytoju.
Moterims, kurioms nustatytas gestacinis (nėščiųjų) diabetas, taikomi mitybos principai skiriasi nuo mitybos rekomendacijų, sergant cukriniu diabetu, nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad abi būklės...
© Gydytoja dietologė Edita Saukaitytė Butvilė, 2022© Šeimos gydytoja rezidentė, visuomenės sveikatos specialistė Jolita Sadauskaitė, 2022© Gydytoja endokrinologė doc. dr. Lina Zabulienė, 2022© Vilniaus medicinos...
Dažniausiai nėščiųjų (gestacinis) diabetas nustatomas profilaktiškai tikrinant gliukozės kiekį kraujyje, nes simptomų gali ir nebūti: Nustatymas nėštumo pradžioje Nustatymas 24–28 nėštumo savaitę © Šeimos gydytoja...
Nustačius nėščiųjų (gestacinį) diabetą dažniausiai tenka peržiūrėti savo kasdienės gyvensenos įpročius ir sukti pokyčių keliu. Dažnai tenka keisti mitybos įpročius ir daugiau judėti, siekiant optimalių...