Ultragarsiniai tyrimai ir nėštumo priežiūra sergant gestaciniu diabetu

Ultragarso tyrimas nėščiajai / Canva nuotr.

Visos nėščiosios, kurioms nustatytas nėščiųjų (gestacinis) diabetas, yra siunčiamos gydytojo endokrinologo, gydytojo akušerio ginekologo, gydytojo dietologo ir slaugytojos diabetologės konsultacijoms tolimesnės priežiūros planui sudaryti, gydymo tikslams numatyti ir gimdymo taktikai parinkti. Gydytojas akušeris ginekologas jau pirmojo apsilankymo metu aptaria su nėščiąja numatomą ultragarsinių tyrimų, kurie padeda nustatyti vaisiaus ir nėštumo patologiją, dažnį ir reguliarumą. Nėščiųjų ultragarsinio tyrimo metu įvertinama vaisiaus raida ir nukrypimai nuo normalios raidos, vaisiaus dydis, vidaus organai, augimas kiekvieno nėštumo trimestro metu bei vaisiaus aplinka – placenta, vaisiaus vandenų kiekis ir kt. Kuo anksčiau nustatomi pakitimai, tuo daugiau laiko yra priimti motinai ir vaisiui palankiausius sprendimus, todėl savalaikis šio tyrimo atlikimas yra ypač svarbus.

Kada rekomenduojama atlikti ultragarsinį tyrimą ir kas vertinama jo metu?

Pagal Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministro 2013 m. rugsėjo 23 d. įsakymą Nr. V-900 „Dėl nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“ su pakeitimais – gestaciniu diabetu sergančios moterys konsultuojamos antrinio B lygio paslaugas teikiančioje įstaigose ir tretinio lygio paslaugas teikiančiose įstaigose, vykdančiose perinatologijos centrų funkcijas.

Pirmasis ultragarsinis tyrimas atliekamas 11+0 – 13+6 nėštumo savaitę. Šį tyrimą rekomenduojama atlikti visoms nėščiosioms. Jo metu įvertinama:

  • ar vaisius gyvas;
  • nėštumo trukmė ir gimdymo data (terminas);
  • vaisių skaičius;
  • ar nėra didžiųjų vaisiaus raidos ydų;
  • sprando vaiskumos matmuo;
  • gimdos kaklelio ilgis (esant indikacijoms);
  • gimdos, kiaušintakių ir kiaušidžių būklė.
Ultragarso tyrimas / Canva nuotr.

Antrasis ultragarsinis tyrimas atliekamas 18+0 – 20+6 nėštumo savaitę,  skirtas taip pat visoms nėščiosioms, tarp jų ir sergančioms gestaciniu diabetu. Tyrimo metu įvertinama:

  • vaisių skaičius;
  • vaisiaus dydis;
  • nėštumo trukmė (jeigu nebuvo tiksliai nustatyta pirmojo nėštumo trimestro metu);
  • vaisiaus anatomija;
  • vaisiaus gyvybingumas ir judrumas;
  • placentos prisitvirtinimo vieta, išvaizda ir virkštelė;
  • vaisiaus vandenų kiekis;
  • gimdos ir kiaušidžių dariniai.

Gydytojui akušeriui ginekologui nustačius vaisiaus raidos pakitimus pirmojo ar antrojo nėštumo trimestro metu, sudaromas individualus nėštumo eigos planas, kuris išsamiai paaiškinamas kiekvienai nėščiajai ir ją lydintiems artimiesiems.

Moterims, kurioms diagnozuotas gestacinis diabetas, atliekamas papildomas ultragarsinis tyrimas trečiajame nėštumo trimestre (32+0 – 36+0 nėštumo savaitę). Jo tikslas – vertinti vaisiaus augimą ir spręsti dėl gimdymo taktikos parinkimo.

  • Jei gestacinis diabetas valdomas dieta ir fiziniu aktyvumu:

Tuo atveju, jei tiriant ultragarsu nustatomas normalus vaisius svoris ir nėra diabetinės fetopatijos (tai yra dėl vaisiaus vystymosi pakitimų, kurie siejami su padidėjusiu motinos gliukozės kiekiu kraujyje) ar padidėjusio vaisiaus vandenų kiekio (kitaip dar vadinamo polihidramnionu) – taikoma įprastinė nėštumo priežiūra, rekomenduojama ultragarsinį tyrimą atlikti 36 nėštumo savaitę. Gimdymas numatomas prasidėjus spontaninei gimdymo veiklai.

Tačiau, jei ultragarsu stebimas stambus vaisius (svoris didesnis nei 90 procentilių) ar nustatomas polihidramnionas, tuomet ultragarsinis tyrimas atliekamas 34 nėštumo savaitę ir kartojamas kas 2–4 savaites.

  • Kai gestacinis diabetas valdomas dieta ir insulinu:

Ultragarsinis tyrimas atleikamas 34 nėštumo savaitę ir kartojamas kas 2–4 savaites.

Visoms nėščiosioms, sergančioms gestaciniu diabetu, tiek valdomu dieta ir fiziniu aktyvumu, tiek ir gydomu dieta ir insulinu, gimdymo laikas (terminas) ar galimi jo būdai: a) gimdyti natūraliu būdu, b) gimdymą sužadinti, c) atlikti cezario pjūvio operaciją, – aptariami individualiai, įvertinus galimus kiekvienos besilaukiančios moters rizikos veiksnius, ir parenkamas palankiausias motinai ir vaisiui variantas.

Kodėl svarbu laiku atlikti ultragarsinį tyrimą?

Ultragarsinis tyrimas – tai vienas iš dažniausiai atliekamų instrumentinių tyrimų nėštumo metu, suteikiantis galimybę laiku diagnozuoti vaisiaus ir nėštumo patologiją. Kuo anksčiau diagnozuojami reikšmingi sveikatos sutrikimai, tuo daugiau laiko turima priimti motinai ir vaisiui palankiausius sprendimus. Dėl šios priežasties visoms nėščiosioms itin svarbu numatytu laiku atlikti ultragarsinius tyrimus.

© Jolita Sadauskaitė, 2022
© Gydytoja akušerė ginekologė prof. dr. Diana Ramašauskaitė, 2022
© Vilniaus medicinos draugija, 2022