Nėštumas – ne priežastis netekti dantų
Nėštumas – ypatingas metas, kai moteris gali daugiau laiko skirti rūpinimuisi savo ir laukiamo vaikelio sveikata. Įprastai, vieni tyrimai moteriai yra malonūs, laukiami, – juk taip smagu sužinoti vaikelio lytį ar tiesiog pamatyti, kad jis jaučiasi puikiai, – tačiau kiti vizitai kelia daugiau nerimo, nei džiugesio. Pastarųjų tarpe – vizitai pas gydytoją odontologą.
Nėštumas nėra nuosprendis prastai burnos sveikatai
Nors dėka šiuolaikinių technologijų nėščios moterys gerai išmano įvairias, su nėštumu susijusias, būkles, burnos sveikatą dar gaubia nemažai mitų. Vienas didžiausių – iš mamų ar net močiučių laikų atsineštas įsitikinimas, kad mama, laukdama vaikelio, paaukoja savo dantis. Šioje vietoje būtina stabtelėti ir suprasti, kad kiekviena nėščioji turi galimybę išlaikyti puikią burnos sveikatą tiek prieš nėštumą, tiek po jo, ir savo dantų niekam atiduoti nereikia. Priešingai, tyrimais įrodyta, kad vaikų, kurių mamos pasižymėjo gera burnos sveikata, dantys taip pat yra sveikesni.
Ypatingas dėmesys burnos sveikatai reikalingas nuo pirmų nėštumo dienų
Planuojant nėštumą, rekomenduojama sveikata pasirūpinti dar prieš pastojant ir taip pasiruošti sklandžiam būsimam kūdikio laukimui. Tai galioja ir burnos sveikatos sričiai. Galima pasiekti ženkliai geresnių dantų ir burnos sveikatos rodiklių bei jaustis užtikrintai, jei dar prieš nėštumą moteriai bus atlikta atidi patikra, reikalingi rentgenologiniai tyrimai ir spėtas atlikti gydymas, jei jo reikia. Tačiau, svarbi žinia kiekvienai jau besilaukiančiai būsimai mamai yra ši: nesvarbu, kuriuo metu besilaukiant pasiryšite praverti odontologo kabineto duris, – svarbu tai padaryti ne dėl įrašo nėščiosios kortelėje, bet dėl savo ir laukiamo vaikelio sveikatos.
Jei galite, užsirašykite odontologo konsultacijai pačioje nėštumo pradžioje. Tai svarbu tam, kad su gydytoju aptartumėte klausimus, kurie svarbūs skirtinguose nėštumo etapuose. Pavyzdžiui, įprasta, kad nėštumo pradžioje jus lydės pykinimas, nuovargis ar kiti nemalonūs reiškiniai, kurie visi, vienaip ar kitaip, gali padidinti riziką susidurti su burnos ligomis, tokiomis kaip dantų ėduonis ar dantų erozijos. Tad pirmo susitikimo su gydytoju odontologu užduotis turėtų būti išsiaiškinti, kaip jaučiatės, ir aptarti, kaip koreguoti savo įpročius, kokias priemones naudoti bei suplanuoti tolesnius vizitus. Jei sužinosite, kad jums reikalingas gydymas, greičiausiai jis bus atliktas antrame nėštumo trimestre, kai tai yra visiškai saugu. Trečią nėštumo trimestrą sudėtingesnės procedūros atliekamos rečiau, bet gali būti, kad ir šį laiką būsite kviečiama apsilankyti tam, kad sustiprintumėte savo dantis specialiomis priemonėmis, jei tai bus reikalinga.
Jei labai nedrąsu
Gydytojai odontologai, kurie dažniau sutinka nėščiasias, pastebi, kad kartais moterys yra linkusios atidėti odontologines procedūras po nėštumo. Pagrindinė to priežastis – nerimas ir moters įsitikinimas, kad patiriamas stresas yra žalingesnis, nei suprastėjusi burnos sveikata, tačiau taip manyti – klaidinga. Visų pirma, blogesnė burnos sveikata gali turėti įtakos pačiam nėštumui. Pavyzdžiui, lėtinis periodontitas yra siejamas su priešlaikiniu gimdymu ar mažesniu naujagimio svoriu, preeklampsija, gestaciniu diabetu. Žvelgiant dar toliau į ateitį, negydytas nėščiųjų dantų ėduonis dažniau siejamas su ankstyvo vaikų ėduonies rizika, kurią sumažina aktyvi burnos sveikatos priežiūra nėštumo metu, bendradarbiaujant gydytojui ir nėščiajai.
Priežiūra nebūtinai reiškia sudėtingas procedūras, tokias kaip danties gręžimas, bet yra labiausiai orientuota į tinkamus įpročius, dantų audinio stiprinimą, žalingų veiksnių valdymą, o pastarieji, kiekvieno asmens atveju, yra labai skirtingi, todėl būtina konsultuotis dėl to, kas svarbu būtent jūsų atveju. Tam, kad odontologinio vizito metu patirtumėte kuo mažiau streso, pasirinkite gydytoją, kuriuo pasitikite, papasakokite, kas jums kelia nerimą, aptarkite, kaip jį sumažinti vizitų metu. Tam galima naudoti įvairius atsipalaidavimo metodus, sutartinius ženklus, kurie leis įspėti gydytoją, jei tik pasijusite nepatogiai. Šiuolaikinė odontologija labai pasikeitė nuo to meto, kai ji buvo siejama su skausmu ar net prievarta, todėl galbūt būtent nėštumas taps dingstimi pakeisti požiūrį į odontologinius vizitus.
Gestacinis diabetas – ką turiu žinoti?
Nėštumo metu atsiranda daugiau veiksnių, kurie gali didinti riziką sirgti burnos ligomis, vienas jų – gestacinis diabetas. Ši būklė yra vienas iš pavyzdžių, kad į kūną turime žiūrėti kaip į visumą, neišskiriant burnos ar kitų jo dalių. Įrodyta, kad nekontroliuojama prasta burnos sveikata gali pabloginti gestacinio diabeto kontrolę, o nekontroliuojamas gestacinis diabetas, lygiai taip pat, blogina burnos sveikatą. Dažniausiai gestacinis diabetas yra siejamas su aktyvesniu dantenų uždegimu, periodontitu, taip pat burnos sausumu, kuris yra linkęs komplikuotis ankstyvesniu dantų ėduoni. Gera žinia yra tai, kad ir burnos sveikata, ir gestacinis diabetas, gali būti kontroliuojami, jei tinkamai bendradarbiauja gydytojas ir pacientas. Gestacinio diabeto atveju tiek gydytojas endokrinologas, tiek gydytojas odontologas, rekomenduoja mitybą, kuri leidžia palaikyti tinkamą cukraus kiekį kraujyje, o tuo pačiu yra ir labai svarbi burnos sveikatai. Kitos rekomendacijos – tinkamas fizinis aktyvumas, streso kontrolė, poilsio režimas – taip pat yra labai svarbios ir pasitarnauja tiek geresnei bendrai sveikatai, tiek prisideda prie burnos sveikatos. Laikantis šių rekomendacijų galima džiaugtis sveika šypsena ir nėštumo metu, ir brandžiame amžiuje.
© Gydytoja odontologė Indrė Stankevičienė, 2023
© Vilniaus medicinos draugija, 2023